Σκέψου οτι πάντα το φώς που έχεις δεν είναι αρκετό γιατί πολύ απλά το μάτι συνηθίζει.. Πάντα θα θέλουμε περισσότερο φως. Το θέμα είναι τι μπορούμε να κάνουμε προκειμένου όντως να έχουμε το κσλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.
Μια πολύ έξυπνη λύση είναι να “βάλεις” προβολάκια. Χμ..προβολάκια..μια παρεξηγημένη έννοια που παραπέμπει σε κάγκουρα, αυτοκίνητα, μηχανές “λατέρνες” όπως μας λένε πολλοί φίλοι.. Σε κάθε περίπτωση έχουν κάτι το πολύ πολύ καλό.
Ας τα πάρουμε όμως από την αρχή. Το πιο απλό είναι να πεις “θέλω παραπάνω φως, θα αλλάξω λάμπα”. Σωστή σαν ιδέα, μικρό το κόστος αλλά και πάλι μετά από πολύ λίγο διάστημα πάλι θα αναζητήσεις κάτι παραπάνω.
Να βάλεις Xenon; Ξεπερασμένα πλέον, άσε που έχει γεμίσει η αγορά “κινέζικα” με την κλασσική έννοια τα οποία στραβώνουν. Και στραβώνουν γιατί πέρα από την κακή ποιότητα, είναι τοποθετημένα στο φανάρι αντικαθιστώντας τις λάμπες και το φως είναι ψηλά.
Τελευταίο (και όχι καταϊδρωμένο) πλεονέκτημα είναι ότι μπορείς να το στρέψεις όπου σε βολεύει. Δηλαδή, κατεβαίνεις κλασσικό Ελληνικό δευτερεύον επαρχιακό δρόμο το βράδυ όπου με δυσκολία βλέπεις που πραγματικά είναι ο δρόμος. Λύση…τα στρέφεις προς τις άκρες (ιδιαίτερα την δεξιά πλευρά του δρόμου), και έχεις αναβαθμισμένη εικόνα της άκρης τους δρόμου..